Sochy v Palírně za dědinou
Palírny či pálenice většinou nebývají místem, kde bychom očekávali setkání s jiným nežli "palírenským uměním". Ani nově postavená Palírna za dědinou v Moravských Knínicích na mne z venku nepůsobila zrovna jako objekt, který by vybízel k setkání s kulturou, a který by napovídal tomu, že v jeho nevelké prostoře spatřím výstavu výtvarného umění. Když jsem se ale nenechala zmást a překročila práh palírny, překvapila mne nečekaná přívětivost interiéru a především dřevěné království soch. Soch krásných, poctivých a vznešených, soch osobitých a nezaměnitelných, soch vytvořených Milošem Vlčkem a jeho synem Patrikem Vlčkem.
. To bylo v sobotu 2. 4. večer, kdy se tu konala vernisáž výstavy, při které zde práce obou brněnských akademických sochařů velmi působivě představil jejich přítel sochař Zdeněk Macháček mladší. Z jeho nestrojené a upřímné řeči čišel respekt k řemeslu i výtvarnému zpracování děl Miloše Vlčka ( kterému byla mimochodem nedávno udělena Cena města brna za rok 2010), i obdiv k jeho velmi vlídné a přátelské osobnosti. Vzpomínal na své první setkání s panem Vlčkem a na údiv, který v něm jeho způsob práce okamžitě vyvolal, vzpomínal na jeho (dnes již bohužel neexistující) dílnu na Petrově, v níž Miloš Vlček tvořil nejen svá vlastní díla, ale kde také jako pokračovatel slavných bratří Kotrbů mnohá díla restauroval. I zcela odlišné sochařské dílo Patrikovo uchopil do svých slov Zdeněk Macháček jakožto sám tvořící a niterně vnímající umělec. Přiblížil nám pocity a dle mého soudu téměř objevné výtvarné paralely, které v něm sochy Patrika Vlčka vyvolávají.
. Patrik Vlček a Zdeněk Macháček se také společně se svými kolegy muzikanty posléze postarali o hudebně - taneční část vernisáže. Jejich uskupení nazvanému Hlas lípy z velké části posloužily za hudební bicí nástroje právě Patrikovy sochy. A tak jsme mohli jeho díla nejen spatřit, ale i slyšet. O občerstvení v podobě domácí zabíjačky se vzorně postarali majitelé pálenice a tak snad jediní, kdo tento příjemný večer neocenily, byly děti, které před zajímavým interiérovým programem daly přednost dobrodružství v okolí palírny. Palírny za dědinou, kam si, jak říká Patrik Vlček, vyšly sochy na výlet (a odejdou zpátky domů už 23. 4.) a spatřit je tam můžete každý den odpoledne, kromě úterka.
Katka Antlová
Katka Antlová
Palírna se sochami
Tanec se sochami 23.dubna 2011